Tuesday, December 10, 2013

Cycas


A se kdo še spomni, da so nam v osnovnih šolah govorili, da je premog nastal iz praproti? Vem, da vsaj meni nikoli ni bilo jasno kako je to mogoče, saj so praproti res nekam majhne, predvsem pa ne ravno pretirano olesenele, da bi se lahko iz njih nabral vsa premog. No, gre seveda za klasičen primer, ko učitelj izpusti en dodaten stavek, eno dodatno sliko, npr. praprotnih gozdov iz Nove Zelandije, iz katere je enostavno ustvariti predstavo o dovolj veliki količini biomase, ki se je,...
Kakor koli. V mali naravi je tudi stari fosil - Cycas revoluta - z neposrečenim slovenskih imenom Cikas palma. Cikas namreč ni palma, ampak pripada Cikadidam, od katerih je cikas zadnji živi rod.
Na nekem že davnem izletu v Amsterdam, sem kupila Cycas brez listov, na trgu s čebulicami tulipanov in drugih rastlin. Ker so cikasi obligatni simbionti z modrozelenimi algami, ki živijo v zemlji, sem med sodelavci iskala koga, ki bi mi bil pripravljen dati nekaj zemlje živečega cikasa, s katero bi pomešala "svojo" zemljo, da bi cikas imel svoje alge. Treba jih je najti na površini zemlje, saj imajo alge za svoje življenje potrebujejo (tudi) svetlobo. Sodelavec (hvala, Toni) mi je ponudil, da mi prinese kar cel lonček te rastline, ker je njim doma "ravno taka palma, ki so jo kupili v Ikei crknila", pa misli, da žena še ni vrgla vsega skupaj proč. Hvala, prodano.
No, Toni mi prinese rastlino brez listov (so se posušili), v lončku. Doma se odločim, da bom naprej zmočila zemljo, da se alge "zbudijo" iz morebitnih dormanc, v katere so bile zaradi suhe zemlje prisiljene. Zalijem, dam sicer na okensko polico, potem pa malo pozabim / nimam časa (?) za projekt takoj, ampak vseeno se trudim, da ohranjam zemljo vlažno.
Na moje začudenje, Cikas požene 3 liste, ki se hitro večajo, rastejo, bohotijo in prav hitro imam doma tole:



Nauk te zgodbe - nikoli ne zavrzi cikasa, samo daj mu čas in uživaj.

p.s. dela projekta, kjer naj bi v zemljo dala tistega, amsterdamskega, nisem izpeljala. "...še je čas ..."